Diş Beyazlatma (Bleaching)

Diş beyazlatmanın amacı:

Beyazlatma işlemi özel olarak hazırlanmış bir jelin dişler üzerine sürülmesi ve çoğu teknikte bir ışık kaynağı ile reaksiyonun hızlandırılması şeklinde olur. Beyazlatma işleminin mekanizması bir oksidasyon-redüksiyon tepkimesi şeklindedir. Kullanılan maddeler oksijen açığa çıkarır. Dişlerde renkleşmeye neden olan maddeler renksiz substanslar ile yer değiştirir ve beyazlama meydana gelir.


Diş içini Beyazlatma:

Canlılığını yitirmiş dişlere uygulanır. Dişler daha öncesinde bir travmaya maruz kalmışsa veya kanal tedavisi sonrasında renkleşme meydana geldiyse dişlerin içine jel konulması yöntemiyle beyazlatma sağlanır. %35’lik perhidrol kanal tedavisi uygulanmış dişe yerleştirilir ve belli periyotlarla değiştirilerek yeterli beyazlık sağlandığında işleme son verilir.


Dişlerde renk bozukluğu çok farklı sebeplere dayanır:
  • Çevresel faktörler: Fırçalama eksikliği, diyete bağlı kromojenler, diş yüzeyindeki bakteri plağı, dişin travmaya maruz kalması, çay-kahve-kırmızı şarap gibi renklendirici besinler.
  • Mesleki nedenler: Metalik tuzlara maruz kalmak.
  • Genetik faktörler: Genetik faktörlerden dolayı diş renginin koyu olması, çocukluk döneminde kullanılan antibiyotikler, amelogenezis imperfekta-dentinogenezis imperfekta-florozis gibi diş dokusu hastalıkları.
  • Önceki diş tedavileri: Kanal tedavileri ve amalgam dolgulara bağlı renkleşmeler.

Diş dışını Beyazlatma:

Hekim tarafından dişlere sürülen beyazlatma patının ışık kaynağıyla aktifleşmesiyle uygulanır. Uygulanan jel süperoksol kostik bir maddedir. Bu yüzden çevre yumuşak dokularda geri dönüşümlü lekelenmeler oluşabilir. Bu nedenle işleme başlamadan önce dudaklar izole edilir ve dişetleri ışıkla sertleşen özel bir bariyerle örtülür.

Normal ışık cihazıyla yapılan beyazlatmalarda seanslar yaklaşık 30-45 dakika sürer ve sonuç hemen gözlenebilir. Tedavinin süresi dişte hasar meydana getirmeyecek ölçüde hekime ve hastanın istediği beyazlık derecesine bağlıdır.2 gün arayla yaklaşık 3 seans yapılır.

Işık cihazının lazer olduğu durumlarda ise yaklaşık 1 saat süren seans sonucu tek seferde sonuç alınır.


Teşhis ve Tanı Yöntemleri:

Beyazlatma işlemi öncesinde, beyazlatma uygulanacak dişlerde herhangi bir çürük, dişeti çekilmesi, dişeti iltihabı, dişlerde aşınma olmamalıdır. Bu gibi durumlarda önce gerekli tüm tedaviler yapılır daha sonra beyazlatma işlemine geçilir. Beyazlatma işlemi öncesinde renkleşmenin sebebi belirlenmelidir. Hangi tip beyazlatmanın uygulanacağı buna göre seçilir.


Tedavide Komplikasyon:

Beyazlatma işleminin dolgular ve kaplamalar üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Bu nedenle elde edilen diş rengine göre yenilenmeleri gerekir. Beyazlatma işlemi zamana ve hastanın alışkanlıklarına bağlı olarak geri dönen bir işlemdir. Bu nedenle belli aralıklarla yenilenmesi gerekir.

Hasta ve hekim tarafından uygulaması gayet basit olan bu işlemin uzun vadede hiçbir komplikasyonu bulunmamıştır. Bu nedenle gülüşümüzü saklamak yerine böylesine kolay bir işlemle elde edilebilecek pırıl pırıl bir gülüşü sergilemek hepimizin hakkıdır.

Dişlerin gelişimi sırasında alınan antibiyotikler, fluorür gibi bazı ilaçlar ve geçirilen ateşli çocuk hastalıklar diş renklenmelerine neden olur. Bunların yanı sıra, diş renklenmelerinin en önemli sebebi boyar madde içeren yiyecek, çay, kahve ve kola gibi içeceklerin sık tüketilmesidir. Ayrıca, sigara, pipo vb. tütün içeren ürünlerin kullanımı dişlerin beyazlığını kaybetmesine neden olmaktadır. Diş beyazlatma işlemi 2 şekilde uygulanır. Klinikte hekim tarafından uygulanacak olan Klinikte Beyazlatma (Office Bleaching)”, evde kişi tarafından uygulanacak olan “Evde Beyazlatma (Home Bleaching)” olarak adlandırılır. Klinikte Beyazlatma Diş Hekimi tarafından klinikte uygulanan yöntemdir. Hekim önce diş yüzeyi temizliği yapar. Diş eti özel koruyucu bariyer ile kapatıldıktan sonra diş yüzeylerine beyazlatıcı ajan uygulanarak hekim kontrolünde işlem yapılır. İşlem 15-30 dakika arasında sürebilir ve bir veya birkaç seans tekrar edilmesi gerekebilir. Evde Beyazlatma Hekimin tercihine göre hasta kontrolünde evde yapılan beyazlatma işlemidir. Hastadan diş ölçüleri alınarak beyazlatma plakları hazırlanır. Beyazlatma ajanı bu plaklara uygulanarak hekimin belirlediği sürelerde hasta tarafından evde uygulanır. Belli sürelerde hekim tarafından kontrol edilir. Bu işlem öncesi hekim klinikte diş yüzeylerinin temizliğini yapmalıdır.


Sık Sorulan Sorular:

Diş Beyazlatma Kaç Seans Yapılır?

Diş beyazlatma işlemleri en az 2 – 3 seans yapılan işlemlerdir. Seans sayısı dişlerdeki sararma problemine orantılı olarak artmaktadır.

 

Diş Beyazlatma ile Bembeyaz Dişler Elde Edilebilir mi?

Diş beyazlatma işlemi ile her diş rengi tamamen kar beyaz olamaz. Çünkü her insanın orijinal diş rengi farklıdır. Bazı dişler beyaz iken bazı dişler grimsi beyaz bazılar ise krem rengine yakın bir beyazdır.

 

Diş Beyazlatma Tedavi Acı Verir mi?

Hayır. Çünkü dişler için herhangi bir oyma, çekme, kazıma söz konusu değildir. Hiçbir acı duyulmaz. Dolayışı ile anestezi spreylerine de ihtiyaç yoktur.

 

Diş Beyazlatma Seansından Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Diş beyazlatma işlemlerinden sonra ağız ve diş bakımına dikkat edilmelidir. Buna ek olarak doktorunuzun önerdiği bir bakım ürünü varsa kullanılmalıdır.

 

Diş Beyazlatma İşlemleri Ne Zaman Olumlu Sonuç Verir?

Bu tedavide nihai sonuçlar biten seanslar ile birlikte görülür.

 

Diş Beyazlatma Tedavisi ile Elde Edilen Beyazlık Ne Kadar Sürer?

Elde edilen beyazlığın sürdürülmesi ağız ve diş bakımına verilen önem ile ilgilidir. Bu şekilde elde edilen beyazlık için;

  • Dişler düzenli olarak doğru fırçalama hareketleri ile fırçalanmalıdır.
  • Kaliteli içeriğe sahip diş macunu kullanılmalıdır.
  • Gargara, ağız bakım suyu kullanılmalıdır.

Bunlara ek olarak etkisi idame ettirilmek istenen beyazlatma işlemleri için bleaching tedavileri yılda 2 kez tek seans olarak tekrarlanabilir. Ya da evde diş beyazlatma kitleri ile kendi dişlerinizi beyazlığı idame etmek için işleme alabilirsiniz.

 

Diş Beyazlatma Fiyatları Nedir?

Diş beyazlatma fiyatları için ön muayene gereklidir.  Bu nedenle doktor muayenesi ve detaylı bilgi için bizi Arayabilirsiniz.

444 36 17